آلباتروس پرنده‌ای دریایی است که بزرگ‌ترین عرض بال را در بین پرنده‌های موجود دارد. عرض بال برخی از گونه‌های این پرنده تا ۳٫۷ متر می‌رسد. روش پرواز این پرنده باعث می‌شود بتواند هزار کیلومتر در روز را بدون بال زدن پرواز کند.

آلباتروس پرنده‌ای که می‌تواند بدون بال زدن هزار کیلومتر پرواز کند

بال‌های آلباتروس مستحکم و خمیده‌شکل بوده و در ناحیه جلویی ضخیم‌تر و دارای شکلی آیرودینامیک هستند. آلباتروس‌ها قادر به طی مسافت‌های بسیار طولانی به کمک دو روش اوج‌گیری دینامیکی و بالابری شیب هستند که توسط اکثر پرندگان دریایی با بال‌های بزرگ استفاده می‌شود. در اوج‌گیری دینامیکی پرنده به طور مکرر وارد جریان هوای در حال وزش در ارتفاع بالاتر شده و با گرفتن انرژی در اثر حرکت در جریان هوای سریع، مجدداً وارد لایه‌ی پایینی می‌شود، و در نتیجه از تغییر سرعت افقی باد برای گرفتن انرژی استفاده می‌کند. تنها در قسمت دور زدن، در ابتدای ورود به جریان بالایی و پایینی، نیاز به صرف انرژی وجود دارد.

زیستگاه آلباتروس بیشتر در اقیانوس منجمد جنوبی و اقیانوس آرام شمالی است و در حال حاضر در اقیانوس اطلس شمالی وجود ندارند، هرچند سنگواره‌هایی یافت شده که بر وجود آن‌ها در آنجا در گذشته دلالت دارد. آلباتروس‌ها بزرگ‌ترین پرندگان دریایی پروازگر هستند و بال‌های بلند و باریک و منقار قلاب‌دار دارند.

گفته شده است که آلباتروس‌ها قادر به خوابیدن در حین پرواز هستند، هرچند هنوز این گزاره توسط مشاهده مستقیم تأیید نشده است.

منبع:

Albatross