استفاده از تردمیل به طور خاص باعث آسیب زدن به بدن نمی‌شود ولی اگر به درستی از آن استفاده نکنید می‌تواند باعث آسیب گردد. “اریک هیدن” دارنده‌ی ۵ مدال طلای المپیک اظهار می‌کند که تردمیل‌ها برای تمرین در خانه عالی هستند و می‌توان توسط آن‌ها سرعت حرکت را کنترل کرد و ضربه‌ی کمی به بدن وارد می‌کنند.

در واقع می‌توان گفت که دویدن روی تردمیل خطر کمتری نسبت به دویدن بیرون از خانه دارد چون این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده است که ضربه‌ی حاصل از پا را بگیرد. کارایی تردمیل زمانی معلوم می‌شود که هوای بیرون از خانه سرد یا آلوده باشد. آن زمان است که قدر این دستگاه را بیشتر از همیشه خواهید دانست. ولی برای داشتن یک تمرین سالم و بدون آسیب نکاتی باید در خصوص آن رعایت شود که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

آیا دویدن روی تردمیل به زانو آسیب می‌زند؟

در ابتدای تمرین گرم کنید و در انتهای آن سرد کنید

ابتدا بهتر است با کمی راه رفتن بدن خود را گرم کنید و سپس با حرکات کششی بدن خود را آماده کنید. قبل و بعد از هر تمرین ورزشی، حرکات کششی کمک زیادی به سلامت آن تمرین می‌کنند و احتمال آسیب‌دیدگی را تا حد زیادی کم می‌کنند. در شروع تمرین بهتر است از سرعت‌های پایین شروع کنید تا ضربان قلب و گردش خون در بدن شما به تدریج بالاتر رفته و بدن آمادگی لازم برای تمرین را پیدا کند. اگر تازه کار هستید قدم‌های خود را کوتاه‌تر بردارید. در پایان نیز بهتر است به طور ناگهانی تمرین را متوقف نکنید و با سرعت‌های کم آن را به پایان برسانید. در صورت مراعات نکردن این موارد باید انتظار گرفتگی عضله، کوفتگی و آسیب‌دیدگی را داشته باشید.

در تنظیم شیب تردمیل دقت کنید

حرکت در شیب‌های زیاد فشار زیادی را به زانو وارد می‌کند؛ پس اگر حرفه‌ای نیستید و بدن‌تان آمادگی ندارد بهتر است در شیب‌های زیاد با سرعت‌های زیاد حرکت نکنید. یک شیب ۲ درصد می‌تواند شرایط بیرون از خانه را شبیه‌سازی کند. دویدن روی تردمیل بدون شیب باعث می‌شود حرکت زانو خیلی خشک و بدون خمیدگی باشد که توانایی جذب ضربه توسط زانو را از بین می‌برد.

درست گام بردارید

در هنگام دویدن باید کف پا به طور کامل بر روی کف تردمیل قرار بگیرد (به استثنای سرعت‌های خیلی بالا که دویدن فقط با پنجه پا انجام می‌شود). از بالا و پایین پریدن بی‌مورد و کوبیدن پاشنه پا به کف خودداری کنید. در هنگام گام برداشتن نیز لگن باید بچرخد تا چرخش پایین تنه، ضربه‌ی هر گام را بگیرد.

به هشدارهای بدن‌تان توجه کنید

ما اغلب انتظار داریم که سریعاً به هدف مورد نظر خود برسیم. سریعاً وزن کم کنیم و یا سریعاً رکوردهای سرعت و استقامت خود را بهبود دهیم. این تفکر عجولانه ممکن است آسیب جدی به بدن‌تان وارد کند. اگر با تمرین‌های سنگین دچار درد زانو و مفاصل می‌شوید بدین معنی است که ماهیچه‌های شما هنوز به اندازه‌ی کافی برای تحمل این وضعیت قوی نیستند و فشار وارده را بر روی مفاصل‌تان رها می‌کنند. پس بهتر است برنامه‌تان را برای پیشرفت به صورت منطقی تنظیم کنید. آهسته شروع کنید و هر هفته بیش از ۱۵ درصد سرعت دویدن خود را افزایش ندهید. آسیب‌ها معمولاً از افزایش ناگهانی سرعت و شیب تردمیل ناشی می‌شوند.

از کفش مناسب دویدن استفاده کنید

مهم‌ترین لازمه‌ی دویدن و پیاده‌روی استفاده از کفش مناسب و مخصوص است. کفش‌های ورزشی پیاده‌روی یا دویدن به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ضربه‌ی حاصل از برخورد پا با زمین را تا حد زیادی جذب می‌کنند و احتمال آسیب‌دیدگی را به طور چشمگیری کاهش می‌دهند. در مناسب بودن اندازه‌ی کفش نیز دقت کنید.

مراجع:

Life coach: Will a treadmill damage my knees?

How To Avoid Injury When Using A Treadmill