استتار آفتاب‌پرست یکی از مشهورترین نمونه‌های استتار و تغییر رنگ در طبیعت می‌باشد. این حیوان شگفت‌انگیز توانایی بسیار عجیبی در تغییر رنگ دارد.

استتار آفتاب‌پرست

آفتاب‌پرست

آفتاب‌پرست یکی از خزندگان است از خانواده‌ی آفتاب‌پرستان و یکی از معروف‌ترین انواع خزنده به‌شمار می‌آید. طول بدن آن‌ها از ۱/۵ سانتی‌متر تا ۶۸/۵ سانتی‌متر متغیر است. تقريبا نيمي از آفتاب‌پرست‌ها در جزيره ماداگاسکار زندگي مي‌کنند. تاکنون حدود ۱۶۰ نوع از جاندار آفتاب‌پرست شناخته شده است. آنها از آفريقا به جنوب اروپا و نيز جنوب آسيا تا سريلانکا پراکنده شده‌اند. آنها همچنين در ايالات متحده، مناطقي مانند هاوايي، کاليفرنيا و فلوريدا ديده شده‌اند.

چشم آفتاب‌پرست توانايي ديد ۳۶۰ درجه را دارد و در يک‌زمان مي‌تواند هر دو جهت را ببيند. چشم‌هاي آفتاب‌پرست متمايز از هر خزنده ديگري است. آنها مي‌توانند به طور جداگانه و همزمان بر روي دو جسم متفاوت تمرکز کنند، که به آنها اجازه مي‌دهد تا چشمان خود را به طور مستقل از يکديگر حرکت دهند.

هنگامي که آنها طعمه را ببينند، هر دو چشم آنها در همان جهت متمرکز مي‌شود و ديد آنها بسيار تيز و عميق مي‌شود. آفتاب‌پرست بينايي بسيار خوبي در ميان خزندگان دارند که به آنها کمک مي‌کند تا حشرات کوچک را از راه دور (۵-۱۰ متر) شکار کنند. آفتاب‌پرست‌ها مي‌توانند نور مرئي و اشعه ماوراي بنفش را ببينيد. آفتاب پرست در معرض نور ماوراء بنفش سطح رفتار اجتماعي و فعاليت خود را افزايش مي‌دهد و بيشتر تمايل به حمام افتاب گرفتن و تغذيه دارد. همچنين به احتمال زياد براي توليد مثل نيز به اشعه ماوراء بنفش نياز دارند.

بیشتر مردم می پندارند که آفتاب‌پرست‌ها رنگشان را برای هم رنگ شدن با محیط تغییر می دهند. اما پژوهش‌های دانشمندان نشان می‌دهد که نور، دما و روحیه‌ی جانور باعث تغییر رنگ آفتاب‌پرست می‌شود. گاهی تغییر رنگ باعث آسایش بیشتر جانور می‌شود. گاهی به جانور کمک می‌کند با آفتاب‌پرست‌های دیگر ارتباط برقرار کند.

  •    نور: در نظر بگیرید که یک آفتاب‌پرست قهوه‌ای می‌خواهد در آفتاب استراحت بکند. مغز آفتاب‌پرست به سلول‌های زرد پوستش می‌گوید از سلول‌های آبی زیرشان بزرگ‌تر شوند، در نتیجه، آفتاب‌پرست سبزرنگ می‌شود و این رنگ روشن کمک می‌کند نور روشن از پوست آفتاب‌پرست بازتاب یابد.
  •    دما: اگر آفتاب‌پرست سردش شود، رنگ پوستش تیره‌تر می‌شود تا گرمای بیشتری را از نور خورشید جذب کند.
  •    روحیه: اگر آفتاب‌پرست ناراحت شود، رنگ زرد یا قرمز جای رنگ عادی‌اش را می‌گیرد. رنگیزه‌ی ملانین به سطح پوست بالا می‌آید و باعث تیره‌تر شدن رنگ بخش‌هایی از پوست می‌شود. این ظاهر جدید به آفتاب‌پرست‌های دیگر می‌گوید که “من برای جنگیدن آماده‌ام”.
مرجع:

Chameleon