به احتمال زیاد می‌دانید که ریشتر یک مقیاس خطی نیست و انرژی آزاد شده در زلزله با افزایش هر ریشتر چندین برابر می‌شود. عدد آن حدود ۳۲ برابر (۳۱٫۶ برابر) است. یعنی یک زلزله‌ی ۶ ریشتری حدوداً ۳۲ برابر یک زلزله‌ی ۵ ریشتری انرژی آزاد می‌کند. به طور تقریبی می‌توان گفت که هر ۰٫۲ ریشتر افزایش، قدرت زلزله را دو برابر می‌کند یعن یک زلزله‌ی ۵٫۲ ریشتری دو برابر یک زلزله‌ی ۵ ریشتری انرژی آزاد می‌کند. در ادامه به قدرت و انرژی معادل آزاد شده در زلزله‌های با بزرگی مختلف می‌پردازیم که جالب به نظر می‌رسد:

زلزله ۰٫۲ ریشتری: زلزله‌های زیر ۲ ریشتر معمولاً احساس نمی‌شوند و فقط توسط لرزه‌نگارها ثبت می‌شوند. یک زلزله‌ی ۰٫۲ ریشتری انرژی در حد یک نارنجک دستی آزاد می‌کند.

زلزله‌ی ۱٫۵ ریشتری: در حد لرزش ایجاد شده در اثر یک انفجار کوچک ساختمانی

زلزله ۲٫۱ ریشتری: در حد لرزش ایجاد شده در اثر انفجار یک کارخانه‌ی مواد شیمیایی

زلزله ۳ ریشتری: در حد یک بمب هوایی معمولی انرژی آزاد می‌کند. زلزله‌های بین ۲ تا ۳ ریشتر را تنها افراد کمی احساس می‌کنند.

زلزله ۳٫۸۷ ریشتری: در حد انفجار نیروگاه اتمی چرنوبیل. زلزله‌های بین ۳ تا ۴ ریشتر توسط انسان‌ها قابل احساس بوده و خرابی به بار نمی‌آورند.

زلزله ۳٫۹۱ ریشتری: در حد انفجار یک بمب قدرتمند غیرهسته‌ای (بمب جی‌بی‌یو-۴۳/بی) انرژی آزاد می‌کند.

زلزله‌های بین ۴ تا ۵ ریشتر: وسایل خانه را تکان داده و صدای زیادی دارند. این زلزله‌ها تخریب کمی در حد ریختن وسایل در پی دارند.

زلزله‌های بین ۵ تا ۶ ریشتر: می‌توانند باعث تخریب ساختمان‌های ضعیف شده ولی به ساختمان‌های دیگر آسیب زیادی نمی‌رسانند.

زلزله ۶ ریشتری: تقریباً در حد بمب اتمی رها شده بر روی هیروشیما (بمب اتمی لیتل بوی) انرژی آزاد می‌کند. زلزله‌های بین ۶ تا ۷ ریشتر تکان‌های شدیدی داشته و ساختمان‌های با استحکام متوسط را نیز تخریب می‌کنند.

زلزله ۷٫۹ ریشتری: در حد انفجار یک شهاب‌سنگ چند ده متری در فاصله‌ی ۱۰ کیلومتری از سطح زمین انرژی آزاد می‌کند. این زلزله انرژی معادل ۱۰٫۷ میلیون تن تی‌ان‌تی آزاد کرده و قادر است یک کلانشهر بزرگ را به طور کامل تخریب کند. زلزله‌های بین ۷ تا ۸ ریشتر بیشتر ساختمان‌ها را ویران کرده و فقط ساختمان‌های بسیار مستحکم و ضدزلزله می‌توانند در برابر آن‌ها دوام آورند.

زلزله ۸٫۳۵ ریشتری: انرژی معادل یک بمب تزار که قوی‌ترین بمب هیدروژنی آزمایش شده تاکنون است. این انرژی معادل ۵۰ انفجار میلیون تن تی‌ان‌تی است. زلزله‌های بین ۸ تا ۹ ریشتر ساختمان‌ها را به طور کامل ویران می‌کنند و ساختمان‌های ضدزلزله را نیز تا حد زیادی تخریب می‌کنند.

زلزله ۹٫۱۵ ریشتری: در حد انفجار ابرآتشفشان توبا انرژی آزاد می‌کند. انفجار ابرآتشفشان توبا که بین ۷۷ تا ۶۹ هزار سال پیش در اندونزی رخ داده است یکی از بزرگ‌ترین فوران‌های آتشفشانی بر روی کره‌ی زمین بوده است. این انفجار باعث شده است که زمین در یک دوره‌ی سرمای ۱۰۰۰ ساله فرورفته و جمعیت انسان‌ها به حدود ۱۰ هزار نفر و یا حتی ۱۰۰۰ جفت کاهش یابد که یک گلوگاه جمعیت در فرگشت انسان بوده است. زلزله‌های بالای ۹ ریشتر باعث تخریب کامل تمامی ساختمان‌ها می‌شوند.

زلزله ۱۳ ریشتری: در حد ۱۰۰ تریلیون تن انرژی آزاد می‌کند و معادل برخورد یک شهاب‌سنگ ۱۰ کیلومتری به سطح زمین است که می‌تواند حیات در کره‌ی زمین را با یک انقراض عظیم مواجه کند.

مرجع:

Richter magnitude scale