اگر شما جزو والدینی هستید که فرزندتان را از بازی‌های ویدئویی منع می‌کنید و ادعاهایی در خصوص مضر بودن این بازی‌ها شنیده‌اید بهتر است این مطلب را بخوانید. بسیاری از ادعاها در خصوص اثرات منفی بازی‌های کامپیوتری افسانه هستند و در عمل اثرات مثبت این بازی‌ها به صورت علمی نشان داده شده است. مهارت‌هایی که بازی‌های کامپیوتری به پرورش بهتر آن‌ها کمک می‌کنند در دنیای امروزه اهمیت زیادی دارند و در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

تأثیرات مثبت بازی‌های ویدئویی بر روی یادگیری و قدرت تصمیم‌گیری

تحقیقات نشان می‌دهند بازی‌های ویدئویی می‌توانند به قدرت استدلال، حرف زدن، تصمیم‌گیری، یادگیری و حتی توانایی‌های اجتماعی کودکان کمک کنند. در تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد نشان داده شد که بازی‌های کامپیوتری اثرات مثبت ماندگاری بر روی فرآیندهای ذهنی اساسی انسان مانند ادراک، توجه، حافظه و تصمیم‌گیری دارند. بازی‌های کامپیوتری نیازمند واکنش سریع بازیکنان، دنبال کردن موارد زیاد به طور همزمان، نگهداشتن اطلاعات زیاد در مغز و گرفتن تصمیم‌هایی در کسری از ثانیه هستند. بسیاری از این توانایی‌ها در واقع اساس هوش را تشکیل می‌دهند. در ادامه برخی یافته‌های تحقیقاتی در خصوص بازی‌های کامپیوتری ذکر می‌شوند.

  • بهبود فرآیندهای اساسی دیداری: بهبود قدرت تمایز بینایی، توانایی تشخیص تفاوت‌های ظریف.
  • کمک به درمان بیماری تارچشمی.
  • بهبود دقت فضایی: توانایی مکان‌یابی و تشخیص سریع یک هدف در یک مکان شلوغ. مشخص شد که این توانایی به رانندگی بهتر کمک می‌کند.
  • کاهش حواس‌پرتی: تمرکز بر روی هدف و نادیده گرفتن اهداف کم اهمیت جانبی.
  • افزایش توانایی انجام همزمان کارهای مختلف.
  • افزایش انعطاف‌پذیری ذهنی: توانایی انتقال سریع و بدون اشتباه بین کارهای متناقض.
  • معکوس کردن فرآیند افول ذهنی که با افزایش سن برای افراد رخ می‌دهد: توانایی یادگیری، توجه، حافظه‌ی کاری و قدرت استدلال با پیر شدن کاهش می‌یابند. تحقیقات زیادی نشان داده‌اند که بازی‌های ویدئویی این توانایی‌ها را بهبود می‌بخشند.
  • افزایش مهارت‌های کاری: بسیاری از کارها نیازمند هماهنگی بالای چشم و دست، توجه، حافظه‌ی کاری عالی و تصمیم‌گیری سریع هستند. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که این بازی‌ها توانایی‌های انسان در این زمینه‌های کاری بعنوان مثال توانایی راندن هواپیماهای بدون سرنشین، توانایی جراحی و … را بهبود می‌دهند.

منبع:

Cognitive Benefits of Playing Video Games