در بین کشورهای جهان، اسکاتلند بالاترین درصد موقرمزها را در جهان داراست و ۱۳ درصد مردم آن دارای موهای قرمز هستند. همچنین ۱۰ درصد مردم ایرلند موهای قرمز دارند. قرمز بودن موها مربوط به یک ژن بازگشتی نادر با نام MC1R است و تنها ۲ درصد مردم جهان دارای موی قرمز هستند. بیشتر موقرمزها دارای چشمان قهوه‌ای یا فندقی یا سبز هستند و رنگ چشم آبی در بین آن‌ها نادرترین رنگ چشم می‌باشد. پس می‌توان گفت که ترکیب موهای قرمز و چشمان آبی یکی از نادرترین ترکیب‌های موجود در جهان است و در بین افراد کمی دیده می‌شود.

موهای قرمز و چشمان آبی

موهای قرمز

موی قرمز اتفاقی طبیعی است که در بین ۱ تا ۲٪ از جمعیت انسان‌ها رخ می‌دهد. این رنگ غالبا در بین اهالی اروپای شمالی و غربی (۲-۶٪ جمعیت) دیده می‌شود و در مناطق دیگر کمتر است. این رنگ در افرادی بوجود می‌آید که دو نسخه از چیرگی روی کروموزوم ۱۶ باعث جهش در پروتئین MC1R می‌گردد. پژوهشگران بریتانیایی به این نتیجه رسیده‌اند که حدود ۴۰ درصد مردم جهان با هررنگ پوستی، دارای ژن MC1R هستند که ناقل موی قرمز است. در صورتی که هر دو والد فرزند دارای موی قرمز باشند بخت سرخ مو شدن کودکان آنها تا ۲۵ درصد افزایش می‌یابد.

رنگ موی قرمز طیف وسیعی از رنگ‌ها از شرابی تیره تا نارنجی و مسی را شامل می‌شود و این رنگ بواسطه سطح بالای رنگندانه مایل به قرمز فئوملانین به نسبت سطح پایین رنگدانه‌های تیره یوملانین شکل می‌گیرد. رنگ موی قرمز با رنگ پوست روشن، رنگ چشم روشن (طوسی، آبی، سبز و عسلی)، کک و مک و حساسیت به نور فرابنفش همراه است.

در زبان انگلیسی به مو قرمزها اصطلاحاً جینجر (به انگلیسی: ginger) گفته می‌شود که گونه‌ای صفت تحقیرآمیز است.

موقرمزهای جهان روز (۱۶ شهریور / ۷ سپتامبر) در شهر بردا (Breda) در هلند تجمع می‌کنند تا در کنار هم روز جهانی موقرمزها را جشن بگیرند. آنها همه ساله در نخستین هفته ماه سپتامبر در این شهر قدیمی هلند گردهم می‌آیند. در سال ۲۰۰۵ بارت بوونهورست، نقاش هلندی یک آگهی در روزنامه شهر آستن این کشور منتشر کرد و خواستار استخدام ۱۵ دختر و زن موقرمز به عنوان مدل نقاشی‌هایش شد. واکنش به این آگهی بسیار بزرگ بود. از همانجا ایده برگزاری تجمع موقرمزها شکل گرفت. در نخستین تجمع ۱۵۰ نفر شرکت کردند. هدف از این ملاقات سه روزه افزایش ارتباط میان موقرمز ها با هم و تبادل تجربه است. می‌گویند نسل موقرمزها طی صدسال آینده منقرض می‌شود. یک تحقیق در این باره می‌گوید تنها در صورتی کودکان با موهای سرخ زاده می‌شوند که والدین‌شان موی قرمز داشته باشند.

بسیاری از موقرمزها نسبت به داروهای بیهوشی مقاومند و مواد بیهوش‌کننده برای تاثیرگذاری در مورد آنها باید ۲۰ درصد بیشتر از بقیه باشد. آنها نسبت به درد مقاوم‌ترند، اما تحمل‌شان در مقابل گرما و سرما کم است. گرچه موقرمزها نسبت به درد مقاومت بیشتری دارند، اما آفتاب سوزن را نمی‌توانند تحمل کنند. پوست بیشتر آنها، بجز چند استثنا، سفید است. علت اصلی این امر کمبود رنگ‌دانه ملانین است که عامل رنگین شده پوست بدن می‌شود. گفته می‌شود که موقرمزها لجباز و خودرای هستند. موی آنها در سنین بالا هم با درجه کمتری سفید می‌شود. با بالا رفتن سن، موی آنها معمولا رنگی قهوه‌ای، مسی کم‌رنگ یا بلوند به خود می‌گیرد.

منبع:

You Got the Luck of the Irish: You’re a Redhead!

Red Hair