فعالیت‌های آتشفشانی در دریا می‌توانند باعث ایجاد جزیره‌ی جدید شوند که به آن‌ جزیره آتشفشانی می‌گویند. نمونه‌ای از این جزایر، جزیره‌ی نیشی‌نو‌شیما یا اوگاساوارا در ژاپن است که جزیره‌ای آتشفشانی در ۹۴۰ کیلومتری جنوب توکیو است.

جزیره آتشفشانی ژاپن

فوران‌های آتشفشانی در سال ۱۹۷۴ یک بخش جدیدی از این جزیره را ایجاد کرد و باعث بزرگ‌تر شدن آن شد و فوران‌های بیشتر در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ نیز به مساحت آن افزود. این آتشفشانی ژاپنی در حال برافراشته شدن در اقیانوس آرام است و جزایر جدید و جوانی را ایجاد می‌کند. محیط این جزیره حدود ۹۴ کیلومتر مربع است و در سال ۲۰۱۴ مساحت آن به ۲٫۳ کیلومتر مربع رسید و ارتفاع آن حدود ۱۱۰ متر بالاتر از سطح دریاست.

جزیره آتشفشانی

جزیره آتشفشانی (انگلیسی: High island) در زمین‌شناسی (و گاهی در باستان‌شناسی) به جزیره‌ای گفته می‌شود که دارای منشا آتشفشانی است. این اصطلاح برای متمایز کردن این‌گونه جزایر از جزایر پست که دارای منشا رسوب‌گذاری یا بالاآمدگی زمین‌ساختی آب‌سنگ‌های مرجانی هستند، نیز به‌کار می‌رود.

تعداد زیادی جزیره آتشفشانی وجود دارد که فقط چند فوت بالاتر از سطح آب‌های آزاد بود و اغلب به‌عنوان جزیره خرد یا صخره دریایی طبقه‌بندی می‌شوند، در حالی که برخی جزایر پست مانند ماکاتی، نائورو، نیووی، هندرسون و بانابا بر اثر بالاآمدکی جزایر مرجانی، چندین فوت از سطح آب‌های آزاد بالاتر آمده‌اند.

این دو نوع جزیره اغلب در نزدیکی هم و به ویژه در میان جزایر اقیانوس آرام یافت می‌شوند، جایی که جزیره‌های پست بر روی آب سنگ‌های مرجانی که جزیره‌های آتشفشانی را احاطه کرده‌اند، یافت می‌شود. معمولاً جزیره‌های آتشفشانی دارای بالاآمدگی هستند.

مراجع:

Volcanic island off coast of Japan TRIPLES IN SIZE after fresh undersea eruptions

Volcanic Eruption Creates New Island Off Japanese Coast

Nishinoshima (Ogasawara)

High island