زنجره یا جیرجیرک دشتی نر گوشخراش‌ترین صدا را در بین حشرات داشته و یکی از پر سر و صداترین موجودات زنده است. صدای این حشره به ۱۲۰ دسی‌بل می‌رسد. در مقایسه صدای یک مته در هنگام سوراخ کردن بتن بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ دسی‌بل است. به صدای این حشره گوش دهید:

جیرجیرک دشتی یا زنجره

زنجره یا مو یا جیرجیرک دشتی گونه‌ای حشره است از راسته‌ی نیم‌بالان، رده زنجره‌ریختانکه دارای چشمانی ریز و با فاصله از هم بر روی سر و بال‌های شفاف ترانما با رگ‌بندی زیاد است. زنجره‌ها با ملخ‌ها خویشاوندی ندارد بلکه خویشاوند زنجرک‌ها و حشره بزاقداراست.

جیرجیرک دشتی نر پر سر و صداترین حشره‌ی جهان

حدود ۱۵۰۰ گونه زنجره در جهان وجود دارد که غالباً در مناطق معتدل گرم تا گرمسیر سکونت دارند. برای مثال ۲۰۲ گونه در استرالیا، ۱۰۰ گونه در جزایر اسپانیا و تنها یک نمونه در پادشاهی بریتانیا می‌زید. گونهٔ بریتانیایی آن در ۶۱ درجهٔ شمالی پراکنده‌اند. این حشرات عموماً درخت کاج را ترجیح می‌دهند ولی در لاروهای پیر پوست اندازی بر روی ساقهٔ علف و گاه سرخس نیز دیده شده‌است. به طور کلی چرخهٔ حیات جیرجیرک‌ها چندین ساله‌است و اکثر این دوره به صورت لارو و زیر زمین سپری می‌شود. حشرهٔ نا بالغ با سوراخ کردن ریشهٔ گیاه و مکیدن شیرهٔ آن تغذیه می‌کند. در بعضی گونه‌ها زمان زیادی تا بلوغ و جیرجیرک شدن صرف می‌شود. از جمله magicicadaاز آمریکای شمالی که به علت چرخهٔ حیات ۱۷ ساله‌اش شهرت دارد. گونه ای دیگر از این این حشره با نام محلی تژق وجود دارد که در خراسان جنوبی شهرستان بیرجند در فصول گرم سال یعنی از نیمه های بهار دیده می شود. تژق هم لابه لای درختان و بوته های خشک گیاهان را برای اقامت بیشتر ترجیح میدهد. تژق مصرف خوراکی دارد و به ذائقه مردم محلی طعم لذیذی هم دارد. مردم محلی بیرجندتژق را مثال تخمه شور و مصرف میکنند.

عکس یک زنجره بر روی تنه درخت آلوچه، روستای خلیفه محله رودسر، استان گیلان

همهٔ حشرات به‌وسیله پرواز کردن از خطر فرار می‌کنند، اما ملخها وجیرجیرکها جهش می‌کنند. این حشرات سنگین دارای پاهای سنیگنی در عقب بدن خود هستند. این حشرات معمولاً می‌تونند ۱ متر (۳ پا) یا بیشتر جهش کنند.

منبع:

Cicada