یک باور قدیمی می‌گوید که رشد مو و ناخن پس از مرگ هم ادامه می‌یابد و این افسانه زمانی حتی بین پزشکان هم تا حدی پذیرفته شده بود. بررسی‌ها نشان داده است که برخلاف باور عامه رشد مو و ناخن پس از مرگ متوقف می‌شود. شاید یکی از دلایل به وجود آمدن این افسانه این باشد که پس از مرگ پوست آب خود را از دست داده و به نظر می‌رسد که ناخن و مو در حال رشد هستند.

شایعه

سرعت رشد ناخن‌ها چقدر است؟

در انسان ناخن‌ها با سرعت ۳ میلیمتر در ماه رشد می‌کنند. سه تا شش ماه طول می‌کشد که ناخن‌های انگشت‌های دست کاملاً رشد کنند و ناخن‌های انگشت‌های پا ۱۲ تا ۱۸ ماه برای رشد کردن لازم دارند. سرعت رشد واقعی به سن، جنسیت، فصل، میزان تحرک، رژیم غذایی و وراثت وابسته است.

در پستانداران سرعت رشد ناخن‌های دست به طول استخوان‌های بند انگشت آخری آن‌ها بستگی دارد بنابراین در انسان‌ها ناخن انگشت سبابه سریع‌تر از انگشت کوچک رشد می‌کند و انگشتان دست چهار برابر سریع‌تر از انگشت‌های پا رشد می‌کنند.

ناخن

ناخن بخشی از دستگاه پوششی فاقد عصب یا حس است. بخش‌های دیگر این دستگاه پوست، مو و غشاء مخاطی هستند. صفحات حفاظتی که ناخن نامیده می‌شوند، انتهای انگشتان دست و انگشتان پا را می‌پوشانند. ناخن‌ها اساسا از کراتین که یک پروتئین درشت مولکول در مو و پوست است، تشکیل شده‌اند. ناخن‌ها از ماتریکس که زیر یک چین پوستی به نام کوتیکول قرار دارد و از لانولا (ماهک) که منطقه‌ای هلالی شکل در قاعده ناخن است، رشد می‌کنند .

ناخن‌هایی که به راحتی می‌شکنند و ترک می‌خورند از مشکلات احتمالی تغذیه‌ای خبر میدهند. کمبود ویتامین A و کلسیم باعث خشکی و ورقه ورقه شدن پوست می‌شود. کمبود پروتئین، فولیک اسید، ویتامین B که برای رشد سلول‌ها و احیای سلول‌های مرده ضروری است و ویتامین C موجب افتادن ناخن‌ها میشود. کمبود پروتئین باعث ایجاد راه راه‌های سفید بر روی ناخن‌ها می‌شود. یک نوع کمبود اسید ممکن است باعث ترک خوردن و دو نیم شدن ناخن‌ها شود.

مراجع:

Nail (anatomy)