زنبور فاخته‌ی رنگین‌کمان گونه‌ای از زنبور بی‌عسل فاخته می‌باشد که با نام زنبور زمرد هم شناخته می‌شوند و از خانواده‌ی پرده‌بالان است. این گروه زنبورها بسیار بزرگ بوده و بیش از ۳۰۰۰ گونه‌ی شناخته شده را در بر می‌گیرد.

زنبور بی‌عسل رنگین کمان

پرده‌بالان

پرده‌بالان (نام علمی: Hymenoptera) یکی از بزرگترین راسته‌های حشرات است که شامل مگس‌های اره‌دار، زنبورهای وحشی، زنبورها، و مورچه‌ها می‌شود. تاکنون بیش از ۱۳۰٬۰۰۰ گونه از این راسته شناسایی شده‌اند و بسیاری دیگر هنوز باید شناسایی شوند. نام علمی این راسته برگرفته از دو واژه یونانی باستان ὑμήν (پرده و غشا) و πτερόν (بال) است؛ چیزی که اشاره به متصل بودن بال‌های پشتی حشره به بال‌های جلویی آن توسط تعدادی غشای قلاب‌وار است. آغاز فرگشت اعضای این راسته تریاس بود و قدیمی‌ترین سنگواره‌های پیدا شده از آنان مربوط به تیره اره‌مگس‌های خم‌چاقو است. دوره کرتاسه نخستین هنگامی بود که پرده‌بال‌های دارای ساختار اجتماعی بر روی زمین ظاهر شدند.

زنبور بی‌عسل

زنبورهای بی‌عسل حشراتی هستند که در راستهٔ پرده‌بالان و زیرراستهٔ باریک‌تنه‌داران قرار دارند. زنبورهای بی‌عسل نقشی بسیار حیاتی در کنترل جمعیت حشرات و دفع طبیعی آفات دارند چراکه تقریبا تمام گونه‌های حشراتی که آفت کشاورزی و باغ‌داری محسوب می‌شوند دست‌کم یک گونه زنبور بی‌عسل به عنوان شکارچی یا انگل آنها وجود دارد به همین دلیل استفاده از زنبورهای بی‌عسل برای کنترل بیولوژیکی آفات در حال گسترش است.

زنبورهای بی‌عسل بیش از یکصد هزار گونه دارند. بیشتر آنها زندگی انگلی و انفرادی دارند اما برخی هم زندگی اجتماعی دارند و کندوهایی شبیه به کندوهای زنبور عسل می‌سازند اما هیچیک از آنها عسل تولید نمی‌کنند. بیشتر آنها همه‌چیزخوارند و از شهد گل‌ها، میوه‌های افتاده و لاشه‌ها تغذیه می‌کنند. اکثر زنبورهای بی‌عسل نقشی در گرده‌افشانی ندارند اما تعداد کمی از آنها در گرده‌افشانی مشارکت می‌کنند. به ویژه زنبورهای انجیر که تنها گرده‌افشان درختان انجیر محسوب می‌شوند و اهمیت حیاتی در بقای این درختان دارند.

مراجع:

Cuckoo wasp

Hymenoptera

Wasp