طولانی‌ترین ترافیک خودروها در سال ۲۰۱۰ در چین رخ داد که طول آن بیش از ۱۰۰ کیلومتر بود و بیش از ۱۰ روز طول کشید. در این ترافیک بسیاری از رانندگان می‌توانستند خودروی خود را تنها ۱ کیلومتر در روز حرکت دهند و برخی رانندگان گزارش دادند که به مدت ۵ روز در ترافیک مانده‌اند.

طولانی‌ترین ترافیک دنیا

دلیل این ترافیک افزایش چهل درصدی سالانه‌ی خودروها و نیز کاهش پنجاه درصدی ظرفیت بزرگراه به دلیل ساخت و ساز بود که باعث شد بزرگراه بسته شود. حجم ترافیک در زمان این ترافیک ۶۰% بیشتر از ظرفیت طراحی شده برای بزرگراه بود.

در این ترافیک مردم محلی نزدیک بزرگراه شروع به فروختن کالاهایی مانند آب، نودل‌های فوری و سیگار با قیمت بسیار بالایی به رانندگان نمودند و قیمت کالاها به شدت افزایش یافت به طوریکه قیمت یک بطری آب از ۱ یوان به ۱۰ یوان رسید و قیمت نودل‌ها سه برابر شد و برخی افراد مغازه‌های متحرکی بر روی دوچرخه ایجاد کردند.

در این ترافیک که بسیاری از رسانه‌ها آن را طولانی ترین ترافیک دنیا می‌دانستند مسئولان سعی نمودند با اجازه دادن به کامیون‌های بیشتر برای ورود به پکن ترافیک را تسریع کنند و از شرکت‌های حمل و نقل تقاضا کردند کامیون‌های‌شان را از مسیرهای دیگری راهی کنند. در اواخر آگوست ۲۰۱۰ این ترافیک تا حد زیادی به دلیل تلاش مسئولان از بین رفت. پس از این واقعه هم ترافیک‌هایی در این بزرگراه ایجاد شده است.برخی دیگر از طولانی ترین ترافیک خودروها عبارتند از:

سائوپائولو ۲۰۰۹

به نوشته مجله تایمز، شهر سائوپائولو در برزیل، یکی از شهر های دنیاست که وحشتناک‌ترین ترافیک‌های دنیا را دارد. اما بد‌ترین ترافیک آن در ۱۰ ژوئن ۲۰۰۹ اتفاق افتاد به طوری که ۸۴۰ کیلومتر از جاده‌های مختلف این شهر و اطرافش دچار ترافیک شدند. بیش از ۲۴ ساعت طول کشید تا این ترافیک کمی روان شده و مردم توانستند با سرعتی بسیار کم از آن خلاص شوند. هرگز دلیل اصلی به‌وجود آمدن چنین ترافیک سنگینی مشخص نشد. این ترافیک شاهراه اصلی شهر و تمام مسیر‌هایی که به آن منتهی می‌شد را در بر گرفته و به کلی نظم تمام شهر را ر هم زده بود. البته مردم این شهر به طور کلی هر روز ۳ تا ۴ ساعت از عمر خود را پشت ترافیک‌های سنگین می‌گذرانند. دلیل اصلی این ترافیک و ترافیک‌های هر روزه شهر سائوپائولو چیزی نیست به غیر از تعداد بسیار زیاد اتومبیل، در حالی که خیابان‌های شهر برای این تعداد اتومبیل گنجایش ندارند.

مکزیکوسیتی ۱۹۹۹

مکزیکوسیتی تا المپیک سال ۱۹۶۸ شهر بزرگی نبود و شهروندان زیادی هم نداشت اما پس از آن در عرض ۴ دهه، ناگهان جمعیت آن از ۵ میلیون نفر به ۲۲ میلیون نفر رسید. این موضوع دلیلی برای به‌وجود آمدن ترافیک‌های شدید در این شهر شد. زیرا خیابان‌های آن برای تعداد کم شهروندان طراحی شده بود و گنجایش حجم عظیمی از اتومبیل‌ها را نداشت. در سال ۱۹۹۹ ترافیک بسیار سنگینی بیشتر خیابان‌های شهر را درگیر کرد به طوری که فرار کردن از آن امکان‌پذیر نبود. تمامی خیابان‌های فرعی منتهی خیابان اصلی شهر بسته شده بود و به دلیل تعداد زیاد رانندگانی که به هر طریق قصد داشتند از این ترافیک خارج شوند، این هرج و مرج چندین برابر شده بود، سرانجام نیرو‌های پلیس با بستن نیمی از خیابان‌ها و باز کردن تعدادی دیگر از آنها توانستند در عرض چند ساعت، مشکل این ترافیک را حل کنند، البته پس از آن با رانندگان متخلف به شدت برخورد شد.

توکیو ۱۹۹۰

ژاپن کشوری پر‌جمعیت است که معمولاً ترافیک‌های سنگینی هم دارد اما بزرگ‌ترین ترافیک در تاریخ ژاپن باعث درگیر شدن ۱۵ هزار اتومبیل شد. ترافیکی که در تاریخ ژاپن بی‌سابقه بود. در ۱۲ آگوست ۱۹۹۰ توفان شدید «ویونا» آرامش همیشگی شهر توکیو و البته شهر‌های اطراف آن را بر هم زد. هواشناسی اعلام کرده بود که شاید تا چند روز آینده این توفان شدید‌تر هم بشود. همین موضوع باعث شد تا بسیاری از مردم برای خارج شدن از شهر تلاش کنند. از آن طرف تعطیلات تابستانی در حال اتمام بود و بسیاری از شهروندان قصد بازگشت به توکیو را داشتند. تعداد زیادی اتومبیل که نیمی از آنها از تعطیلات تابستانی بازمی‌گشتند و تعداد دیگر در حال فرار از توفان ویونا بودند باعث به وجود آمدن ترافیک بسیار سنگینی شد. این ترافیک مسافتی در حدود ۱۳۵ کیلومتر را در برگرفته بود که با هرج و مرج مردم وحشتناک‌تر هم می‌شد. این ترافیک بیشتر از دو برابر ترافیکی بود که به طور معمول در بزرگراه‌های توکیو اتفاق می‌افتد. با توجه به توفانی که نظم شهر را بر هم زده بود، چند روز طول کشید تا پلیس موفق به باز کردن گره این ترافیک شد. در این مدت توفان آرم گرفته بود و خیلی از افرادی که قصد فرار از توفان را داشتند بدون اینکه از شهر خارج شده باشند دوباره به منازل خود بازگشتند.

شمال هوستون

در سال ۲۰۰۵ زمانی که بیش از ۲۰۵ میلیون نفر از شهروندان قصد خروج از شهر را داشتند باعث به‌وجود آمدن ترافیکی ۱۶۱ کیلومتری شدند که طولانی ترین ترافیک در تاریخ آمریکا بود. این ترافیک از ۲۱ سپتامبر آغاز شد و ۲ روز طول کشید. بسیاری از اتومبیل‌ها که به خیال خود قرار بود مسیر کوتاهی را طی کرده و خلیی زود به شهر برسند، پس از ماندن در این ترافیک بنزین تمام کرده و در میانه راه مانده بودند، همین مسئله دلیلی برای افزایش ترافیک شده بود. به همین خاطر ماموران پلیس با استفاده از گالن‌های بزرگ، بنزین را در بین رانندگان اتومبیل‌های تقسیم کردند، سهم هر اتومبیل از این بنزین فقط چند لیتر بود تا بتواند تنها تا آخر جاده را طی کند.

ازلیون تا پاریس ۱۹۸۰

چه اتفاقی پیش می‌آید اگر صد‌ها نفر از مردم بخواهند از تعطیلات آخر هفته و اسکی در کوه‌های پر برف بازگردند؟ در این زمان، ترافیکی به وجود خواهد آمد که به عنوان طولانی ترین ترافیک در تاریخ جهان در کتاب رکورد‌های گینس هم ثبت می‌شود. طبق نوشته گینس این ترافیک ۱۷۶ کیلومتر طول داشت که از لیون تا پاریس کشیده شده بود دلیل اصلی این ترافیک هم چیزی نبود جز بدی آب و هوا که همزمان شده بود با زمانی که شهروندان می‌خواستند از تعطیلات آخر هفته به خانه‌های خود بازگردند. هیچ اطلاعاتی درباره اینکه این ترافیک که در ۱۶ فوریه ۱۹۸۰ رخ داد چقدر طول کشیده است، در دست نیست اما ۱۷۶ کیلومتر ترافیک، آن هم در آن آب‌وهوای نامساعد اگر چند روز برای باز شدن طول نکشیده باشد، حداقل ساعت‌ها زیادی رانندگان را درگیر کرده بود مقصر اصلی در به وجود آمدن این هرج و مرج کسی نبود جز مسئولان اداره هواشناسی که مردم را از این شرایط آب‌وهوایی و امکان بسته شدن مسیر‌ها مطلع نکرده بودند.

غرب به شرق آلمان ۱۹۹۹

ترافیک غرب به شرق آلمان که در ۱۲ آوریل ۱۹۹۹ اتفاق افتاد، یکی از بزرگ‌ترین و بدترین ترافیک‌ها در تاریخ آلمان بود که به خاطر تعداد اتومبیل‌های درگیر شده در آن به عنوان یک رکورد ترافیکی یاد می‌شود. در این ترافیک بیش از ۱۸ میلیون اتومبیل به دام افتاده بودند. جاده‌ای که ترافیک در آن رخ داده بود همان جاده‌ای است که طبق آمار در شلوغ‌ترین روز‌های سال، فقط در حدود ۵۰ هزار اتومبیل در آن تردد می‌کنند یعنی جاده‌ای که تقریباً هرگز در آن ترافیکی دیده نمی‌شود. دلیل اصلی به وجود آمدن اینچنین ترافیکی هرگز اعلام نشد. عده‌ای آن را بستن خیابان به خاطر عبور مقامات دولتی عنوان می‌کردند و عده‌ای دیگر دلیل ترافیک را تصادفی سنگین می‌دانستند که به مردم اطلاع داده نشده بود. البته این ترافیک با اینکه عده‌زیادی از مردم را سرگردان کرده و ساعت‌های زیادی باعث ماندن آنها در خیابان شد اما در نهایت مردم شهر‌های غربی و شرقی آلمان را که در شرایط عادی چندان دل‌خوشی از هم ندارند با هم متحد کرد تا برای حل این مشکل چاره‌اندیشی کنند. نیرو‌های امنیتی و ماموران پلیس راه این کشور نیز با هم هماهنگ شدند تا بالاخره موفق شدند این ترافیک را از بین ببرند، با اینکه این ترافیک یکی از سنگین‌ترین و طولانی ترین ترافیک های دنیا بود اما زمانی که برای حل این مشکل صرف شد، نسبت به بقیه آنها بسیار کوتاه‌تر بود.

مراجع:

China National Highway 110 traffic jam

تله‌ای به نام ترافیک / وحشتناکترین ترافيک های جهان