یک بیماری نادر مادرزادی با نام عدم حساسیت به درد وجود دارد که در آن شخص نمی‌تواند درد فیزیکی را احساس کند حتی اگر استخوان‌هایش بشکند. این بیماری بسیار خطرناک بوده و شخص در کودکی ممکن است نوک زبان خود را بخورد و یا به چشم‌های خود آسیب بزند. چون کودک در این شرایط دردی را احساس نمی‌کند به مشکلات نیز عکس‌العمل نشان نداده و خطر بالایی برای بیماری‌های سخت وی را تهدید می‌کند.

در برخی موارد این بیماری به خاطر تولید اندروفین در مغز ایجاد می‌شود که در این صورت نالوکسن می‌تواند درمان آن باشد ولی همیشه جواب نمی‌دهد. بیماری عدم حساسیت به درد در یک روستا به نام ویتانگی در شمال سوئد شایع است که در آن ۴۰ مورد از این بیماری شناسایی شده است. برخی از آمریکایی‌ها نیز این بیماری را دارند.

از شخصیت‌های مشهوری که به این بیماری دچارند استیگ لارسن روزنامه‌نگار و نویسنده سوئدی است. وی خالق سه‌گانه هزاره است که در چند سال گذشته همواره یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در سطح جهان بوده‌است. او در سال ۲۰۰۴ به طور اتفاقی بر اثر ایست قلبی جان خود را از دست داد. وی در سال ۲۰۰۸ بعد از خالد حسینی نویسنده افغان به عنوان دومین نویسنده پرفروش در سطح دنیا معرفی شد.

مرجع:

Congenital insensitivity to pain