ماهی راس رنگین کمان کریسمس (عکاس: ارل هارپر. Earl Harper). این ماهی از سواحل جزیره کریسمس گرفته شده است.

ماهی راس رنگین کمانماهی راس

خانواده‌ی ماهی‌های راس بسیار گسترده است و حدود ۶۰۰ گونه‌ی مشخص را در بر می‌گیرد و اکثرا به خاطر زیبایی شگفت‌انگیزی که دارند برای نگهداری در آکواریوم گرفته می‌شوند. این خانواده‌ی ماهی‌ها در فارسی زمردماهیان گفته می‌شوند و در آب‌های جنوبی ایران تنها یک گونه زمردماهی به نام زمردماهی دم جارویی زندگی می‌کند.

ماهی راس رنگین کمان

ماهی راس رنگین کمان کورتز (Cortez rainbow wrasse) با نام علمی Thalassoma lucasanum یکی از گونه‌های ماهی راس می‌باشد که بومی شرق اقیانوس آرام از باخا کالیفرنیا در مکزیک تا پرو و نیز اطراف جزایر گالاپاگوس می‌باشد. این ماهی ساکن آب‌سنگ‌ها (صخره‌های زیر آب) در اعماق تا ۶۴ متر بوده و به ندرت از عمق ۲۵ متر پایین‌تر می‌رود؛ این ماهی در اعماق کمتر از ۲ متر نیز نمی‌رود. طول کلی این گونه به ۱۵ سانتیمتر می‌رسد و در آکواریوم‌های تجاری نیز یافت می‌شود.

جزیره کریسمس

جزیره کریسمس (Christmas Island) جزیره‌ای واقع در جنوب شرق آسیا، در ۳۲۰ کیلومتری جنوب جزیره جاوه در اقیانوس هند است. جزیره کریسمس نه به خاطر موقعیت جغرافیایی بلکه به علت وابستگی سیاسی در بخش قاره اقیانوسیه قرار گرفته‌است، این جزیره از نظر موقعیت جغرافیایی و مکانی در قاره آسیا قرار دارد. جزیره کریسمس به واسطهٔ وسعت و اهمیت بیشتر نسبت به سایر مستعمرات استرالیا همینطور پرچم جدا از استرالیا دارد. مساحت جزیره کریسمس ۱۳۵ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱٬۴۹۳ نفر می‌باشد. پایتخت کریسمس شهر ستلمنت (The Settlement) می‌باشد که بیشتر جمعیت جزیره در این شهر زندگی می‌کنند. بلندترین نقطه جزیره کریسمس، موری هیل (Murray Hill) با ۳۶۱ متر ارتفاع در مرکز جزیره واقع شده‌است. نژاد ۷۰ % ساکنان جزیره کریسمس چینی، ۲۰ % اروپایی و ۱۰ % مالایایی است. همچنین دین ۳۶ % از جمعیت جزایر کریسمس بودایی، ۲۵ % مسلمان و ۱۸ % نیز مسیحی می‌باشد. زبان رسمی در جزیره کریسمس، انگلیسی است همچنین زبانهای چینی و مالایایی نیز در جزیره کاربرد دارد.

مراجع:

The Unbelievable Rainbow Wrasse

Cortez rainbow wrasse

Wrasse

Christmas Island