داستان مرد مرموز شیطان (Satan’s Sphinx) یکی از داستان‌هایی است که در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده است و داستان مرتبط دیگری نیز با نام دنی بوی (Danny Boy) دست به دست می‌شود. نسخه‌های متعدد و متنوعی از این داستان‌ها حول این عکس شکل گرفته‌اند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

مرد مرموز شیطان و دنی بوی

کلیپ مرد مرموز شیطان

مرد مرموز شیطان نام کلیپی است که گفته شده است عکس فوق از آن گرفته شده است. بر اساس گفته‌ی وبسایت‌هایی که به این موضوع پرداخته‌اند این ویدئو به دلیل پیام‌ها شیطانی و سوق دادن بینندگان به سمت خودکشی، واکنش‌های عصبی و دیوانگی توسط دولت ایالات متحده ممنوع شده و تمامی اطلاعات آن از وبسایت‌ها و موتورهای جستجو و سایت‌های اشتراک‌گذاری ویدئو حذف شده است. جستجو برای پیدا کردن این کلیپ در اینترنت نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت و شما را به کلیپ‌هایی خواهد رساند که بعداً بر اساس این داستان ساخته شده‌اند. در توصیف کلیپ اصلی مرد مرموز شیطان اینگونه گفته شده است:

ویدئوی مرد مرموز شیطان حاوی صداهای زیر و گوشخراش و صحنه‌هایی از مرگ و خون است که سریع حرکت کرده و عوض می‌شوند. سرعت ظاهر و ناپدید شدن تصاویر در حدی است که چشم نمی‌تواند با آن هماهنگ شود. پس از آن صدایی زمزمه مانند سخنانی را در گوش زمزمه می‌کند و در ادامه تصاویر خشن‌تر و سریع‌تر می‌شوند. سپس تصویر به یک حالت تک رنگ قهوه‌ای مایل به سرخ می‌رود و پیوسته چشمک می‌زند. گفته شده است این ویدئوی کوتاه که مدت زمان آن ۳:۴۹ دقیقه است بسیار ترسناک است و باعث ایجاد افسردگی، احساس تنهایی و کابوس دیدن در خواب می‌شود.

با توجه به ناشناس و اندک بودن کسانی که این ویدئو را توصیف کرده‌اند و مشکوک بودن اسم و رسم آن‌ها (مثلاً شخصی که در یک سازمان دولتی مربوط به مسائل غیرطبیعی کار می‌کند) مشخص نیست که آیا هرگز چنین ویدئویی وجود داشته است یا نه. در مورد منشأ این کلیپ ویدئویی نیز چندین نظریه وجود دارد که عبارتند از:

  • این کلیپ توسط دولت آمریکا برای بررسی اثر آن بر روی مردم ساخته شده و سپس حذف شده است.

سناریوی آزمایش‌های روانشناسی و بررسی مکانیزم‌های پخش شایعات خیلی دور از ذهن نیست ولی قرار دادن این کلیپ در اینترنت و سپس حذف کامل آن بدون هیچ اثری تا حدی غیرممکن به نظر می‌رسد.

  • مرد مرموز شیطان در واقع نام یک شرکت در ایتالیاست که فیلم‌های خاص غیراخلاقی و خشن تولید می‌کند.

  • این ویدئو توسط دولت برای شکنجه دادن زندانیان و گرفتن اطلاعات از آن‌ها ساخته شده است.

دنی بوی

دَنی در واقع پسری است که در تصویر وجود دارد و داستان‌هایی که برای آن ساخته شده است نسخه‌های مختلفی دارند که برخی از آن‌ها در ادامه مطرح می‌شوند.

نسخه‌ی خارجی شایعه

در ۱۳ آوریل سال ۱۹۸۴، پسر جوانی در شهر کوچکی در کارولینای جنوبی گم شد. این عکس در یک پارکینگ متروکه پیدا شد. این پسر هیچوقت پیدا نشد و پرونده‌ی آن هنوز باز است.

منشأ این واقعه به یک وبلاگ‌نویس در کارولینای جنوبی نسبت داده شده است و هیچ منبع معتبری به آن نپرداخته است. علاوه بر اینکه خبر ربوده شدن یک پسر ۸ ساله در ۱۳ آوریل سال ۱۹۸۴  در کارولینای جنوبی در هیچ خبرگزاری یا رسانه‌ای مخابره نشده است اسم و مشخصات این شخص ادعایی نیز مشخص نیست و از او فقط به اسم دنی نام برده شده است. با توجه به این اطلاعات، در مورد شایعه بودن این داستان شکی وجود ندارد.

نسخه‌ی ایرانی شایعه

در سال ۱۹۹۹ کودکی در غیاب پدر و مادرش از خانه ربوده شد و پس از جستجوی فراوان پلیس، این عکس در پارکینگ خانه‌شان پیدا شد که پشتش نوشته شده بود: پسرتان واقعا خوشمزه بود. این دو مرد هیچوقت پیدا نشدند.

نسخه‌ی ایرانی شایعه‌ی دنی بوی تا حد زیادی شبیه به نسخه‌ی خارجی آن است با این تفاوت که تاریخ آن به سال ۱۹۹۹ جابجا شده است و آدم‌ربایان نیز در یادداشتی گفته‌اند که این پسر را خورده‌اند که در نسخه‌ی اصلی آن وجود ندارد.

نتیجه‌گیری

داستان دنی بوی همانطور که گفته شد کاملاً غیرواقعی است ولی منشأ عکس مذکور همچنان ناشناخته مانده است. این عکس با ظاهر قدیمی و دهشتناکی که دارد ممکن است حاصل یک شیطنت رسانه‌ای یا یک پروژه‌ی علمی باشد. همچنین در این موارد قبلاً مشاهده شده است که داستان واقعی برخی عکس‌ها بر خلاف احساسات منفی که به بینندگان می‌دهند چیز دیگری است.

در مورد کلیپ مرد مرموز شیطانی هم اطلاعات قابل تکیه‌ای وجود ندارد و با توجه به بینندگان کم و مشکوک کلیپ اصلی، به نظر می‌رسد این کلیپ هرگز وجود نداشته است.

مراجع:

A Satan’s Sphinx Theory

Satan’s Sphinx

Disclaimer: From a blogger in South Carolina. If anyone could tell me more about this case or has more info, post in the comments.

Creepy Fact #15