مرغ مگس‌گیر سلطنتی پرنده‌ای با تاج بزرگ و رنگارنگ که بسیار کمیاب است.

مرغ مگس‌گیر سلطنتی

مرغ مگس‌گیر سلطنتی

مرغ مگس‌گیر سلطنتی پرنده‌ای در سرده‌ی Onychorhynchus از تیره‌ی تیتیریدا و از راسته گنجشک‌سانان می‌باشد. این پرنده گاهی با مرغ مگس‌خوار اشتباه گرفته می‌شود. این پرنده‌ی زیبا دارای چهار گونه می‌باشد. از بین این گونه‌ها مرغی که دارای تاج بزرگ و رنگارنگ می‌باشد بسیار معروف شده است که بسیار کمیاب هم می‌باشد.

گنجشک‌سانان

گنجشک‌سانان (نام علمی: ‘Passeriformes’) راسته‌ای از پرندگان است که بیش از نیمی از تمام پرندگان را دربر می‌گیرد. به راسته گنجشک‌سانان، گنجشکی‌ها، شاخه‌نشین‌ها و سبک‌بالان نیز گفته می‌شود. گاهی به اعضای این راسته به صورت نادقیق، مرغ آوازخوان هم می‌گویند. گنجشک‌سانان با داشتن بیش از ۵۰۰۰ گونهٔ شناخته شده، یکی از پرتنوع ترین مهره‌داران ساکن خشکی است. برای نمونه جوندگان دومین راستهٔ بزرگ مهره‌داران در خشکی، تنها ۱۱۰ خانواده دارد. (پیش از جوندگان سوف‌ماهی‌سانان بزرگترین راسته‌اند.)

ویژگی‌ها

گنجشک‌سانان به سه زیرراسته شاه‌مرغ‌سانان Tyranni (عمدتاً در آمریکای جنوبی)، الیکایی‌های نیوزلندی Acanthisitti (بومی نیوزیلند) و آوازه‌خوان‌ها Passeri تقسیم می‌شوند. اعضای زیرراسته آوازه‌خوان‌ها بالاترین تسلط را بر سوتک خود دارند و می‌توانند گسترهٔ وسیعی از آوازها را تولید کنند البته بعضی از آن‌ها مانند کلاغ از این توانایی بی بهره‌اند و صدای آن‌ها برای نوع انسان، گوش نواز نیست. بیشتر گنجشک‌سانان در برابر دیگر پرنده‌ها اندام کوچکی دارند. بزرگترین پرنده از این گروه غراب معمولی است که وزنی بیش از ۱٫۵ کیلوگرم (۳٫۳ پوند) و طول ۷۰ سانتی متر (۲۸ اینچ) دارد. البته گنجشک‌سانان دیگری هم هستند که طولی به اندازهٔ طول غراب معمولی داشته باشند اما این‌ها بیشتر به دلیل دم کشیده‌شان هم طول به نظر می‌آیند. کوچکترین پرندهٔ گنجشک‌سان هم طولی برابر با ۶٫۵ سانتی متر (۲٫۶ اینچ) و وزنی برابر با ۴٫۲ گرم دارد. ماهیچه‌های پای شاخه نشین‌ها طراحی ویژه‌ای دارد. این پرنده هنگامی که بر روی شاخه‌ای می‌نشیند به طور خودکار پاهایش محکم شاخه را می‌گیرد و سفت می‌شود. این توانایی به پرنده امکان می‌دهد تا بتوانند بر روی شاخه‌ها بخوابند بدون آنکه از روی شاخه بیفتند چون پاهایشان خود به خود به شاخه قفل شده‌است. این ویژگی برای گنجشک‌سانانی که زندگی شبانه دارند بسیار مهم است.

مراجع:

Royal flycatcher

Flycatcher

Passerine