میمون‌های ژاپنی رفتارهای بسیار جالبی از خود نشان می‌دهند. آن‌ها سیب‌زمینی‌های خود را شسته و از گوزن‌ها برای سواری استفاده می‌کنند.

میمون‌های ژاپنی بر روی گوزن‌ها سواری می‌کنند

سدریک سوئر و ماری پله نخستی‌شناسانی هستند که بر روی رفتارهای میمون ماکاک ژاپنی مطالعات زیادی انجام داده‌اند و در حال انتشار کتابی برای شناساندن این نخستی‌سان جالب به عموم هستند.

جالب‌ترین رفتار این میمون سواری کردن بر روی گوزن‌های سیکا می‌باشد. همکاری نزدیکی بین این دو جانور در جزیره‌ی یاکوشیما وجود دارد. گوزن دانه‌هایی را که توسط میمون بر روی زمین انداخته شده است می‌خورد. ماکاک‌ها گوزن را برای از بین بردن انگل‌ها تیمار می‌کنند. این انگل‌ها برای میمون‌ها سرشار از پروتئین هستند. همچنین برخی اوقات میمون‌های ماکاک بر روی پشت گوزن‌ها سوار شده و مسافت‌هایی را جابجا می‌شوند. این فواصل به اندازه‌ی فواصل سوارکاری انسان‌ها نیستند ولی ظاهری مشابه آن دارند.

ماکام ژاپنی در حال ساخت گلوله برفی

یک رفتار جالب دیگر این میمون‌ها شستن سیب‌زمینی‌هاست. آن‌ها همچنین گلوله برفی ساخته و با یکدیگر برف بازی می‌کنند.

ماکاک مادر در حال شستن سیب‌زمینی با دست

ماکاک مادر در حال شستن سیب‌زمینی با دست. عکاس: الکساندر بونفوی.

ماکاک ژاپنی

ماکاک ژاپنی نام یک گونه از سرده ماکاک است.این جانور خشکی‌زی از گونه‌های میمون بر قدیم است که بومی ژاپن می‌باشد. این جانور گاهی به عنوان میمون برفی نیز شناخته می شود چونکه در جاهایی زندگی می‌کنند که برف زمین را برای ماهایی از سال پوشانده است.

منبع:

Japan’s monkeys wash their potatoes and ride deer like horses

Japanese macaque