هواپیمای لاکهید سی-۵ گالاکسی جزو بزرگ‌ترین هواپیماهای نظامی جهان است و اندازه‌ی آن در حدی است که می‌تواند برخی تجهیزات نظامی مانند ماشین‌آلات، هلیکوپتر، تانک و … را به راحتی جابجا کند. دماغه‌ی این هواپیمای غول‌پیکر از جلو باز شده و اجازه‌ی ورود بار را می‌دهد. در تصویر زیر اندازه‌ی این هواپیما را با هواپیمای لاکهید سی-۱۳۰ هرکولز مقایسه کنید.

هواپیمای لاکهید سی-5 گالاکسی

هواپیمای لاکهید سی-۵ گالکسی

لاکهید سی-۵ گالکسی هواپیمای باربری نظامی موجود در نیروی هوایی آمریکا است. نسخه C-5M Super Galaxy که در حقیقت نسخه بروز شده C-5 است و از موتورهای جدید و سیستم‌های ارتباطی مدرنی بهره می‌برد امکان ادامه خدمت این هواپیما را تا سال ۲۰۴۰ برای نیروی هوایی آمریکا مهیا کرده است. گالکسی با بالهای جدید رکوردهای جهانی پرواز مثل بیشترین وزن برخاستن(۹۲۰٫۸۳۶ پوند) را بدست آورد و در جنگ خلیج فارس با شرکت در عملیات طوفان صحرا ۲۲٫۴٪ از مجموع کل ماموریت‌های انجام شده ترابری استراتژیک را انجام داد.

این مدل شامل تا ۸۰٪ خدمات مشابه به c-5 را در خود حفظ کرده است.”amc” برنامه‌ای جهت مدرنیزه کردن تمامی c-5bs و c-5cs و تعداد زیادی از c-5as را به این مدل آغاز کرد. برنامه مدرنیزه کردن ایونیک c-5 موسوم به amp(avionics modernization program) در سال ۱۹۹۸ آغاز شد و الکترونیک پروازی این غول به مدیریت ترافیک هوایی جهانی آپگرید شد که شامل سیستم‌های مخابرات، صفحات نمایش، تجهیرات ناوبری و امنیتی و نصب سیستم جدید خلبان خودکار بود. اولین پرواز مربوط به اولین c-5 همراه با آپگرید “amp”(85-0004) در دسامبر ۲۰۰۲ به وقوع پیوست.

بخش دیگری از برنامه، تأمین امنیت هرچه بیشتر و برنامهٔ تعویض موتور موسوم به   “reliability enhancement and re-engining program” یا همان “rerp” بود که شامل موتورهای cf6-80c2 جدید جنرال الکتریک، پیلون و واحدهای برق اضطراری به همراه ارتقاهایی در ظاهر و ساختمان هواپیما، ارابه‌های فرود، اتاقک خلبان و سیستم تنظیم فشار هوا می‌باشد. موتورهای قدرتمند cf6 توان تولید نیرویی ۲۲٪ بیشتر از موتورهای اولیه c-5 را دارا هستند که در نتیجه باعث کوتاه شدن ۳۰٪ مسیر take off، افزایش ۳۸٪ نرخ صعود، افزایش چشم گیر توان حمل بار و مداومت پروازی بیشتر می‌شود. گالکسی‌هایی که این تغییرات رو پشت سر گذاشته‌اند، c-5m super galaxy نامیده می‌شوند.

بنابر برآورد نیروی هوایی ایالات متحده c-5m طی ۴۰ سال آینده چیزی حدود ۲۰ میلیارد دلار خرج خواهد داشت. اولین c-5m در ۱۶ مه ۲۰۰۶ تکمیل شد و اولین پرواز خود را در ۱۹ ژوئن همان سال انجام داد. تصمیم نهایی جهت ارتقاء تمامی c-5as و c-5bs به مدل c-5m در فوریه سال ۲۰۰۸ گرفته شد.c-5ms در ماه اوت ۲۰۰۸ سه تست توسعه پروازی را موفق پشت سر گذاشتند.

مرجع:

Lockheed C-5 Galaxy