پروانه دم‌چلچله‌ای سیاه آلپ که با نام طاووس ماکی نیز معروف است دارای نام علمی Papillio maackii می‌باشد و پروانه‌ای از خانواده‌ی پروانه‌های دم‌چلچله‌ای است. این پروانه در آسیای مرکزی، ژاپن، چین و کره‌ی جنوبی یافت می‌شود.

پروانه دم چلچله‌ای سیاه آلپ

پروانه‌ی دم چلچله‌ای قبل و بعد از دگردیسی

پروانه

پَروانه حشره‌ای است از راسته پولک‌بالان (Lepidoptera)، از خانواده طبقه‌بندی‌نشده گُرزشاخکان. الگوهای گوناگون رنگارنگ بر روی بال‌های پروانه‌ها و پرواز نامنظم ولی باوقار آن‌ها باعث شده تا تماشای پروانه یکی از سرگرمی‌های محبوب در برخی کشورها به‌شمار بیاید. پروانه‌ها دارای چهار مرحله در زندگیشان هستند: مرحلهٔ اول تخم است، که پروانه‌ی بالغ تخم گذاری می‌کند. مرحلهٔ دوم که تبدیل به لارو یا کرم می‌شود. در این مرحله لارو (کرمینه) مقدار زیادی برگ می‌خورد تا خود را برای مرحلهٔ بعد آماده کند. مرحلهٔ سوم شفیره است که کرم تاری به نام پیله به‌دور خود می‌بافد و مدتی در آن بدون هیچ غذایی زندگی می‌کند. مرحلهٔ چهارم که پروانه است و جانور بالغ که دارای بال است از پیله بیرون می‌آید.

بدن یک حشره شامل ۶ قطعه بهم جوش خورده است که ۴ قطعه آن دارای زائده هستند. آرواره‌های پایین و اولین آرواره بالا نسبت به دهان در اطراف واقع می‌شوند و یک لب بالایی دهان را از جلو محافظت می‌کند. ماگزیلای دوم لب پایینی را می‌سازد. این اندامهای ذکر شده قطعات دهانی خرد کننده و جونده را تشکیل می‌دهند. در پروانه آرواره بالا به صورت قطعات دهانی مکنده خارج می‌شود.

طاووس ماکی

طاووس ماکی (نام علمی: Papilio maackii) نام یک گونه از سرده پروانه‌های پاپیلیو است. این پروانه در آسیای مرکزی، ژاپن، چین و کره‌ی جنوبی یافت می‌شود. فاصله‌ی بال این پروانه بین ۱۲ تا ۱۴ سانتیمتر است. بال‌های طاووس ماکی سیاه و سبز می‌باشد، قسمت خارجی بال‌ها قهوه‌ای است و بال‌های عقبی سیاه هستند و یک دم دارد. ماده‌های طاووس ماکی رنگ روشن‌تری داشته و پر جنب و جوش‌تر از نرها هستند. زیرگونه‌های طاووس ماکی عبارتند از:

  • طاووس ماکی ماکی (Papilio maackii maackiii)
  • طاووس ماکی توتانوس (Papilio maackii tutanus)
  • طاووس ماکی جزوئنسیس (Papilio maackii jezoensis)
  • طاووس ماکی هان (Papilio maackii han)

مراجع:

Papilio maackii

Butterfly