پنبه داخل ناف بیشتر در افراد میانسال و مردان پُر مو تشکیل می‌شود مخصوصاً آن‌هایی که به تازگی افزایش وزن داشته‌اند. اما پنبه داخل ناف از کجا می‌آید و چگونه تشکیل می‌شود؟

پنبه داخل ناف از کجا می‌آید؟

تحقیقی در دانشگاه سیدنی توسط محققی با نام کارل کروزلنیکی بر روی این موضوع انجام شده است. دکتر کارل که یک برنامه‌ی رادیویی در استرالیا دارد به خاطر یافته‌هایش در این زمینه جایزه ایگنوبل را در سال ۲۰۰۲ دریافت نمود. این جایزه به دستاوردهایی داده می‌شود که ابتدا شما را به خنده انداخته ولی بعد شما را به فکر وامی‌دارند.

در این تحقیق نمونه‌های پنبه داخل ناف از داوطلبان گردآوری شد و از برخی از آن‌ها خواسته شد که موهای اطراف ناف‌شان را بزنند. زدن موهای اطراف ناف باعث شد پنبه در ناف تجمع نکند. این یافته توضیحی برای منشأ پنبه بدست داد: الیاف لباس‌ها کنده شده و در سوراخ ناف تجمع می‌کنند.

لباس‌های قدیمی‌تر کمتر پنبه داخل ناف وارد می‌کنند

موضوع پنبه ناف پس از دکتر کارل رها نشد و در سال ۲۰۰۹ یک محقق دانشگاه وین با نام جورج استینهاوزر مطلبی را در این خصوص منتشر کرد. وی به مدت ۳ سال پنبه ناف خود را هر صبح جمع‌آوری کرده و مورد بررسی قرار داد. استینهاوزر مشاهده کرد که با وجود رعایت بهداشت و دوش گرفتن باز هم در پایان روز مقداری پنبه در نافش جمع شده بود. در ۵۰۳ نمونه‌ای که او جمع‌آوری کرد دریافت که تقریباً تمامی نمونه‌ها ۱٫۸۲ میلی‌گرم وزن داشتند درحالیکه هفت تای آن‌ها بیش از ۷٫۲ میلی‌گرم وزن داشت و سنگین‌ترین آن‌ها ۹٫۱۷ میلی‌گرم بود. نتایج بررسی‌های او نشان داد که لباس‌های قدیمی، پنبه‌ی کمتری در ناف وارد می‌کنند. او نتیجه‌گیری کرد که موهای بدن، الیاف پنبه لباس را کنده و آن را وارد ناف می‌کنند.

استینهاوزر پا را از این هم فراتر گذاشت و ترکیب شیمیایی پنبه‌های تجمع کرده در ناف را آنالیز کرد و مشاهده کرد که علاوه بر الیاف لباس، گرد و غبار خانه، تکه‌های پوست، چربی، پروتئین و عرق هم در آن وجود دارد.

مرجع:

The curious truth about belly button fluff