پونی یا اسبچه نژاد خاصی از اسب‌های کوچک هستند که قد آن‌ها کمتر از ۱٫۵ متر است. تصویری که مشاهده می‌کنید پونی شتلند است که نژادی قوی هیکل از اسبچه بسیار باهوش می‌باشد. اسبچه‌ها عموماً باهوش و با رفتاری دوستانه شمرده می‌شوند گرچه گاهی کله‌شق هم توصیف می‌شوند.

پونی شتلند

پونی شتلند

این اسبچه‌ها همان‌هایی هستند که اکثر مردم با شنیدن اسم اسبچه‌ آنها را در ذهنشان مجسم می‌کند. این اسبچه‌ها واقعاً ریزجثه هستند و قدشان معمولاً ۱.۱ متر است. این نوع اسبچه‌ دارای رنگ‌های مختلفی نیز هست. پونی‌های آموزش دیده برای آموزش سوارکاری به کودکان مناسب هستند و اگر در فکر یک اسب خوب برای کودک‌تان هستید این اسبچه‌ها به شما توصیه می‌شوند.

اسبچه شتلند (به انگلیسی: Shetland pony) یا به اختصار شتلند، نژادی کوچک ولی قوی هیکل از اسبچه‌ها می‌باشد که بسیار باهوش بوده و پاهایی کوتاه و یال و دمی بلند دارد و نخستین بار در شتلند اسکاتلند پرورش داده شده‌است. اسبچه‌ شتلند به دلیل کوچکی اندازه‌اش به عنوان اسبچه‌ای برای کودکان بسیار محبوبیت دارد اما باید توجه داشت که این نوع از اسبچه‌ها غالباً بسیار سرکش بوده و کنترل کردنشان سخت می‌باشد. همچنین از اسبچه‌های شتلند در قرن نوزدهم به عنوان اسب بارکش استفاده می‌شده است.

پونی

اسبچه اسبی کوچک است. بسته به نژاد و قد، اسبچه ممکن است اسبی با ارتفاعی حدوداً برابر جدوگاه یک اسب بالغ باشد، یا اسبی کوچک با هیکلی خاص. درواقع اسبچه‌ها اسبهای کوچک جثه‌ای هستند که قد آنها کمتر از ۱٫۵ متر است. اما این به این معنا نیست که هر اسبی که قدش کوتاه است اسبچه به حساب می‌آید. اسبچه‌ها اعضای نژاد خاصی از اسبها به شمار می‌روند. نژاد اسبچه انواع گوناگونی در سرتاسر جهان دارد. در نمایشگاه‌ها معمولاً اسبچه‌ها را برحسب قدشان به سه دسته تقسیم می‌کنند: تا ۱٫۲ متر، تا ۱٫۳۴ متر، و تا ۱٫۴ متر.

منابع:

Pony

Shetland pony