جنگل‌بان‌نمایان گونه‌ای از حشرات از راسته‌ی پروانه‌سانان هستند. شفیره‌ی این حشرات در یک پیله توری مانند قرار دارد که می‌تواند رنگ نارنجی روشن داشته باشد و برخی اوقات توسط یک رشته‌ی بسیار بلند در زیر یک برگ آویزان می‌شود.

پیله زیبای یک پروانه‌سان

پیله

محفظه‌ی ابریشمین کرم ابریشم پیله نامیده می‌شود. پیله ماده‌ای است که کرم ابریشم از لعاب دهان، دور خود می‌تند و در ساخت ابریشم بکار می‌آید. به آن در قدیم، بادامه، نوغان و کناغ نیز می‌گفتند. در حشرات با دگردیسی کامل لارو پس از طی آخرین سن لاروی وارد مرحله شَفیرگی می‌شود. در این مرحله حشره فاقد حرکت و تغذیه و هرنوع فعالیت دیگری است. شفیره گاهی بدون پوشش ولی معمولاً در داخل پیله یا کپسول یا محفظه‌های دیگراین مرحله را طی می‌کند. شفیره کرم ابریشم که پسماند فرایند ریسندگی می‌باشد یک خوراک پروتئینی غیر متداول برای حیوانات است که به نظر می‌رسد دارای ارزش غذایی نسبتاً بالایی است.

پروانه‌سانان

پولَک‌بالان (نام‌های دیگر: پروانه‌سانان، بالپولکداران، فلس‌داران، پروانه‌ها، پروانگان، بال‌پولکی‌ها) (Lepidoptera) نام راسته‌ای از حشرات است که زبان مارپیچی و بال‌های پهن و رنگین و چشمهای مرکب دارند. راستهٔ پولک‌بالان از پرگونه‌ترین راسته‌ها در ردهٔ حشرات است. پروانه‌ها، شب‌پره‌ها و پشیزبال‌ها به این راسته تعلق دارند. این راسته بیش از ۱۸۰ هزار گونه دارد که در ۱۲۸ خانواده و ۴۷ بالاخانواده دسته‌بندی شده‌اند. پیش‌بینی می‌شود که این راسته گونه‌های ناشناخته بیشتری داشته باشد و به همراه پرده‌بالان و قاب‌بالان جزء سه راسته بزرگ جانوری باشد.

مراجع:

Urodidae

Lepidoptera

Pupa