تقریباً همه افراد موقع عینک دودی زدن خوشتیپ‌تر و جذاب‌تر از حالت عادی به نظر می‌رسند ولی چرا اینگونه است؟ برای پاسخ دادن به این کنجکاوی ساده وانسا براون در دانشگاه ناتینگهام ترنت انگلیس تحقیقاتی را انجام داده است. او در ادامه دلایل بدست آمده را توضیح می‌دهد که چرا عینک دودی باعث جذاب‌تر شدن افراد می‌شود.

عینک دودی

چون صورت بد شکل انسان را بهتر می‌کند. درک ما از زیبایی رابطه‌ی نزدیکی با تقارن دارد و عینک دودی یک لنز متقارن اطراف چشمان ما ایجاد می‌کند که باعث می‌شود زیباتر به نظر برسیم. همچنین عینک دودی یک ساختار استخوانی و محکم در بالای صورت نسبتاً نرم ما ایجاد می‌کند.

زیبایی رمزآلود. استفاده از عینک دودی باعث می‌شود که مردم نتوانند چشمان‌تان را ببینند و این حالت مرموز، کنجکاوی آن‌ها را تحریک می‌کند. چشم‌ها منبع اطلاعات زیادی هستند و حرف‌های زیادی را لو می‌دهند. چشم می‌تواند مقدار هوش افراد را نیز تا حدی لو بدهد. عینک دودی با پوشاندن چشم‌ها باعث می‌شود تا حدی ناشناس و مرموز باقی بمانید و رمزآلود بودن جذابیت را بیشتر کرده و باعث برانگیخته شدن علایق دیگران می‌شود. در واقع ما به راحتی اسیر کسانی می‌شویم که نمی‌توانیم کامل آن‌ها را بشناسیم.

رابطه‌ی تاریخی عینک دودی با فناوری و زرق و برق. عینک‌های دودی امروزه بدین شکل متداول شده‌اند ولی قبلاً یک ابزار مدرن به حساب می‌آمدند. فروش این عینک‌ها در دهه‌ی ۱۹۲۰شروع شد ولی تا حدود دو دهه پس از آن رواج پیدا نکرد. عینک‌های دودی اوایل بیشتر برای ورزش‌های خطرناک در آب و برف استفاده می‌شدند و پیوندی هم با خلبانی و مسافرت هوایی داشتند بهمین خاطر افرادی که از آن‌ها استفاده می‌کردند باکلاس و مهم به نظر می‌رسیدند. پس از مدت زمان کمی در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ ستاره‌های هالیوود نیز شروع به استفاده از عینک دودی کردند تا در بین مردم شناخته نشوند و راحت‌تر بتوانند به دور از مزاحمت مردم و عکاسان رفت و آمد کنند.

منبع:

Why Does Everyone Look Hotter in Sunglasses?