انهیدروی طلایی که با نام کوارتز نفتی شناخته می‌شود یکی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین انواع کوارتز می‌باشد. این سنگ نام خود را از مایع طلایی که در خود به دام انداخته است می‌گیرد که در واقع نفت خام خالص و فلورسنت می‌باشد.

کوارتز نفتی یا انهیدروی طلایی

انهیدرو

نام انهیدرو از زبان یونانی گرفته شده است که به معنی دارای آب است. کریستال‌هایی وجود دارد که معمولاً حاوی مقادیری آب خالص هستند که به طور اعجاب‌انگیزی چند صد هزار سال و برخی اوقات میلیون‌ها سال پیش در آن‌ها به دام افتاده است. آب در سنگ یمانی، عقیق و کوارتز یافته می‌شود و معمولاً دارای حباب‌های متحرک است. برخی اوقات با حرکت ناخالصی‌های متحرک می‌توان از وجود آب در این سنگ‌ها پی برد و بعضی وقت‌ها نیز هیچ چیز متحرکی در آن‌ها وجود ندارد که تشکیل انهیدرو را بسیار دشوار می‌کند. در انهیدروی طلایی به خاطر وجود رنگ زیبای نفت هیچ مشکلی در تشخیص آن وجود ندارد. این کریستال‌ها کمیاب هستند و ارتباط نزدیکی با آخال‌های سیال دارند. تشکیل انهیدروها فرآیندی است که هنوز هم در جریان است. این سنگ‌ها معمولاً در نواحی با سنگ‌های آتشفشانی یافت می‌شوند.

کوارتز

کوارتز یا دُرّ کوهی سنگی است بسیار سخت که سختی آن ۰٫۹ و سختی الماس که سخت‌ترین سنگها است ۱ می‌باشد. این سنگ به رنگ و اسامی مختلف دیده شده‌است که یکی از انواع آن عقیق است که به رنگهای کهربائی- زرد- سفید- جگری- جگری مایل به سیاه و سبز دیده شده‌است. کوارتز بعد از فلدسپات، دومین ماده کانی فراوان پوسته زمین است. این سنگ از شبکه پیوسته SiO4 تشکیل شده، بگونه‌ای که هر اتم اکسیژن بین دو چهار وجهی قرار گرفته است. بنابر این فرمول عمومی آن SiO2 می‌باشد. بلورهای کوارتز در شکلهای مختلف یافت می‌شوند و برخی از آنها بعنوان جواهر استفاده می‌شوند. میلیاردها نفر هر روز از کوارتز استفاده می‌کنند، اما تعداد کمی از آنها از این موضوع خبر دارند، زیرا بلورهای ریز کوارتزی که از آن استفاده می‌کنند، درون ساعت‌های مچی و دیواری آنها پنهان شده است.

مراجع:

Enhydro agate

Golden Enhydros

Quartz